Czy Polacy czują się zmotywowani?

Image

Jest listopad, pochmurnie już i całkiem zimno… Coraz ciężej wyściubić nos spod kołdry… To też jednak czas bardzo aktywny, kiedy w firmach rozpisujemy działania na cały przyszły rok, opracowujemy strategie, robimy ambitne plany, liczymy, mnożymy i - przynajmniej w myślach - osiągamy zawrotne wyniki. Do tego zdecydowanie potrzebna jest motywacja. Żeby zaplanować, a potem jeszcze zrealizować to, co wymyśliliśmy.

Zmotywowani jesteśmy bardziej kreatywni, ale i wytrwali. Można wręcz powiedzieć, że odczuwany przez nas na co dzień poziom motywacji, jest bardzo ważnym czynnikiem tego, czy nam się powiedzie i osiągniemy założone cele.

Poświęćmy więc chwilę naszej motywacji do pracy i działania.

Zastanów się jak dziś u Ciebie z motywacją? A jak było przez ostatni tydzień? Co Ci pomaga zmotywować się do działania, gdy masz gorszy dzień? My - nie tylko ze względu na zbliżający się, posępny listopad - poszukaliśmy ostatnio odpowiedzi na te pytania wśród internautów. Przepytaliśmy 1425 osób, a wyniki pomogli nam zinterpretować eksperci - psycholodzy, socjolodzy i trenerzy personalni.

Okazuje się, że Polacy deklarują dość wysoki odczuwany poziom motywacji. Oceniliśmy się na 4,24 w skali 0-5. Wskazaliśmy też wiele czynników, które na co dzień motywują nas do działania. Najpopularniejszym jest rodzina (29%), ale niewiele mniej wskazań padło także na chęć poprawy sytuacji materialnej (21%) i zamiar realizacji marzeń (20%). I to nie wszystko. 14% osób chce osiągnąć sukces i rozwinąć się. 13% zdradziło zaś, że chce zaimponować znajomym. Mamy więc dość dużo czynników, które napędzają nas każdego dnia.

Image
Źródło: Raport Siła Motywacji, N=1425, internauci
Co z motywacją w pracy?

A ponieważ przynajmniej 1/3 tego dnia to praca zawodowa, to zobaczmy, co jest naszym motywatorem w życiu zawodowym. Otóż tak - w pracy motywują nas przede wszystkim aspekty związane z zarobkami - wynagrodzenie, premie i dodatkowe benefity. Ich znaczenie nie dominuje jedynie w przypadku osób najlepiej zarabiających, na wysokich stanowiskach i właścicieli firm. Dla nich zaczyna się liczyć decyzyjność, ale i uznanie oraz władza. Ten ostatni aspekt jest generalnie dość widoczny w przypadku wszystkich badanych. Dane pokazują, że Polakom zależy na uznaniu, możliwości awansu, byciu najlepszym i władzy. Komu bardziej? Okazuje się, że kobietom niż mężczyznom. Co jeszcze zastanawia? Zdobywanie nowych umiejętności i rozwijanie obecnych zdobyły tylko odpowiednio 14% i 11% wskazań.

Image
Źródło: Raport Siła Motywacji, N=1425, internauci
Sposoby na zwiększenie motywacji

Awans, pensja i decyzyjność często nie zależy od nas samych, zastanówmy się więc, jak samodzielnie możemy się zmotywować, żeby działać, no i zrealizować nasze marzenia, czy dostać podwyżkę. Okazuje się, że Polacy mają wiele takich „domowych” sposobów na zwiększenie poziomu motywacji. Na pierwszym miejscu znalazły się małe nagrody, czyli nagradzanie się za każdy mały kroczek na drodze do większego celu. Takie działania praktykuje 19% badanych. 16% wspomaga się słuchaniem muzyki, szczególnie osoby dojrzałe, po 44. Roku życia. 14% planuje swój dzień a 13% wypisuje korzyści, jakie dane działanie może mu przynieść. Co 10. Polak czyta cytaty motywacyjne i podobnie – co 10. – ogląda filmiki motywacyjne. No właśnie...

“Zbyt często ludzie pracują ciężko nad niewłaściwą rzeczą. Pracować nad właściwą rzeczą jest prawdopodobnie ważniejsze niż pracować ciężko.”
“Jak można stać się motylem? Musisz tak bardzo chcieć latać, 
że jesteś gotów porzucić bycie gąsienicą.”

Warto też wspomnieć, że w widać zainteresowanie Polaków profesjonalnymi usługami wspierającymi nas w zwiększeniu poziomu motywacji. aż 11% badanych przyznaje, że skorzystało z usług trenera personalnego, a kolejne 28% rozważa taką możliwość w najbliższym czasie Trochę w kontrze - choć być może nie do końca, ponieważ wielu trenerów jest aktywnych w social media – ponad 60% respondentów przyznało również, że nalezą do różnych grup motywacyjnych na Facebook’u. No i pewnie, whatever works!

Zakończmy optymistycznym akcentem. Okazuje się, że Polacy wcale nie mają tak negatywnego stosunku do życia, jak się powszechnie sądzi. 43% ocenia się jako realiści, 33% - optymiści, a jedynie 23% - pesymiści.

Zatem powodzenia w realizacji Waszych planów. Dajmy sobie małą nagrodę, włączmy dobrą muzykę (nasze dane mówią, że co 3. osoba zrobi to korzystając ze Spotify) i poświęćmy chwilę na zastanowienie się co zrobimy jutro i jakie korzyści nam to przyniesie. Do działa!

Badanie przeprowadziła firma badawcza Mobile Institute. Partnerem przedsięwzięcia jest Izba Gospodarki Elektronicznej. Zebraliśmy opinie 1425 internautów. W tym celu wykorzystano responsywne ankiety CAWI (Computer-Assisted Web Interview), emitowane na stronach internetowych i za pośrednictwem e-maili. W interpretacji wyników pomogli nam znani eksperci w zakresie motywacji, w tym: Anna Urbańska - Master trener Structogram Polska, Anna Skoczylas - Mentor Biznesu w nurcie psychologii pozytywnej, Trener Mentalny, Coach ICF, wykładowca SGH, Dorota Minta - psycholog, doradca rozwoju osobistego, Sylwia Hałas-Dej - Dyrektor Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów Kozminski Executive Business School oraz Prezes Fundacji Koźmińskich, Lilianna Żuchowicz - Talent Manager w e-point SA, Jowita Trzaska - dyplomowany life&business coach i certyfikowany coach kryzysowy, Maciej Szturmowicz - Coach, CEO & Founder Mind & Soul Business App, Tomasz Gordon - certyfikowany trener biznesu i wykładowca akademicki oraz Michał Barczak - przedsiębiorca i startupowiec, autor książki i kursu o produktywności.

Cały raport jest do pobrania tutaj

Jak większość serwisów w internecie, używamy tzw. Cookies.
Dzięki nim możemy poprawić jakość naszych usług.

Dowiedz się więcej