Jak będą wyglądać sklepy przyszłości?

Image

Według badania „Sklepy przyszłości” przeprowadzonego na zlecenie Grupy AdRetail przez Mobile Institute ponad połowa Polaków (53%) jest zdania, że jesteśmy narodem otwartym na nowe rozwiązania i technologie w zakresie robienia zakupów. Jednak czy rozwój technologii będzie wspierał tradycyjny handel, czy raczej wyprze go na rzecz sklepów online oraz zakupów w social media?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

O ile łatwo jest prognozować dalszy wzrost popularności zakupów przez Internet, o tyle dalszy rozwój sklepów stacjonarnych wydaje się trudny do określenia. Jednak przyszłość sklepów stacjonarnych wydaje się nie być na pozycji straconej. Chociaż 24% Polaków deklaruje, że w ciągu kolejnych lat sklepów stacjonarnych będzie ubywać na rzecz sklepów online, to co 5. wskazuje inną funkcję dla sklepów offline. Mowa tu o przekształceniu ich w showroomy, gdzie klienci będą oglądać i testować produkty, które zakupią online. Dodatkowo sklepy stacjonarne są często traktowane przez Polaków jako miejsce spędzania wolnego czasu, a 17% uważa, że właśnie taka będzie ich główna funkcja w przyszłości.

“Sklepów stacjonarnych nie będzie w ogóle, na ścianach sklepów stacjonarnych będą wielkie monitory, komputery, które będą pokazywać towar z danej kategorii i będzie można sobie wybrać, co tylko się chce, albo będziemy przesyłać telefonem listę zakupów, a paczka z zakupami będzie wyciągana przez roboty, które będą pakować wszystko do samochodu. Taka technologia będzie idealna dla nowoczesnego świata.”
“Będzie ich znacznie więcej. Stare sklepy będą rozbudowane, aby przyciągnąć uwagę kupujących swoim wyglądem, asortymentem, możliwe też, że i lokalizacją.”
Image
Źródło: Raport Sklepy Przyszłości, N=1627, internauci

Czy można prognozować, że za kilka lub kilkanaście lat zakupy będą odbywały się wyłącznie w Internecie? Zdaniem większości Polaków nie. Co 10. badany rzeczywiście prognozuje taką wersję, jednak 19% internautów, głównie osób między 25 a 44 rokiem życia, jest bliższych wersji, że sklepy internetowe będą miejscem wyszukiwania i porównywania produktów, które później i tak kupimy offline. Polacy zwracają jednak uwagę na to, że nawet sklepy które działają obecnie offline, muszą zacząć działać również w Internecie. Według badania „Omnicommerce. Kupuję wygodnie.” (maj 2018), które zostało przeprowadzone na podstawie badania Mobile Institute na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej, 41% konsumentów dokonało ostatniego zakupu wielokanałowo. Według ekspertów z każdym kolejnym rokiem ten odsetek będzie rósł, dlatego ważne jest by oferować konsumentom różne kanały zakupu. Jest to bardzo ważne, jeżeli chodzi o możliwość zakupu produktu w sieci, ponieważ zdaniem 14% Polaków, szczególnie osób między 25 a 44 rokiem życia, w przyszłości przestaną istnieć sklepy nieoferujące zakupu produktów przez Internet.

Badani podzielili się z nami również swoją wizją na temat przyszłości sklepów online. Oto niektóre z nich:

“Liczę, że będzie można wirtualnie np. przymierzyć odzież poprzez podanie swoich parametrów wzrostu, wagi, itp.”
“Z o wiele lepszymi możliwościami sprawdzenia dostępności produktów. Bardziej kompatybilne ze sklepami stacjonarnymi, z o wiele szybszą dostawą.”
“Będą bardzo rozwinięte, wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, człowiek nie pogubi się w świecie Internetu, będzie mógł znaleźć tam dosłownie wszystko.”

Gdzie zdaniem Polaków w najbliższych latach będziemy częściej robić zakupy? 70% badanych wskazuje, że będą to miejsca inne niż sklepy stacjonarne. Co 4 badany jest zdania, że Polacy zaczną częściej kupować w social media. Może być to efektem popularyzacji sklepów na Facebooku czy usługi Marketplace, która pozwala użytkownikom Facebooka na sprzedaż produktów zarówno nowych jak i używanych. Jednak zdaniem 30% Polaków to sklepy stacjonarne zyskają na popularności. Taka prognoza jest przewidywana przede wszystkim przez mieszkańców średnich miast (100-200 tys. mieszkańców) oraz wsi, a także kobiety i osoby w wieku powyżej 34 lat. Pozycja sklepów stacjonarnych nie wydaje się być zatem zagrożona, o ile dostosują się do dynamicznie rozwijającego się rynku. Należy jednak pamiętać, że jeżeli chodzi o oferowanie konsumentom wygodnych i nowoczesnych metod zakupu, płatności oraz dostawy produktów warto uważnie śledzić trendy oraz starać się być o minimum krok do przodu od konkurencji.

Analizę przeprowadziła firma badawcza Mobile Institute, na zlecanie Grupy AdRetail. Partnerem przedsięwzięcia był Polski Standard Płatności, operator systemu BLIK. Zebrano opinie 1627 internautów. W tym celu wykorzystano responsywne ankiety CAWI (Computer-Assisted Web Interview), emitowane na stronach internetowych i za pośrednictwem e-maili.

Jak większość serwisów w internecie, używamy tzw. Cookies.
Dzięki nim możemy poprawić jakość naszych usług.

Dowiedz się więcej